HAKKIMIZDA VE AMACIMIZ


Kitaplardaki önsöz bölümlerinde olduğu gibi internet sitelerindeki hakkımızda bölümleride genellikle pek okunmaz. Ama yinede bu bölümü oluşturmak ve bir kaç kelime etmek gerektiğini düşündük.

Ülkemize ADSL in gelişiyle beraber günlük yaşamda, kütüphanelerin yerini hızla internet aldı. Hoş intenetten önce de ülkemiz için kütüphanelerin toplumsal yaşamdaki varlığından pek söz edilemiyordu. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte araştırma ödevlerini yapmak için gelen birkaç öğrencininde ayağı iyice kesildi kütüphanelerden. İnternet ve ona erişim imkanları insanlığın hizmetine sunulduğundan beri uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı olarak karşımıza çıktı. Ve bu ortamda sunulabilecek bilgi hem nicelik hem de nitelik açısından sonsuz bir kapasiteye sahip. Dahası bu sonsuzluğun ve karmaşıklığın içinden işimize yarayacak olanı bulmak arama motorlarınında sayesinde o kadar kolay ve konforlu ki.

Bu durumda dahi kütüphanelerin yerini intenetin aldığı ve alacağı kesinlikle söylenemez. İnternetin geçmişi daha bir kaç on yıl iken binlerce yıllık kütüphane kültürü ve birikiminin yerini aldığını düşünmekte bir o kadar da ahmakça olacaktır. İnternet zaman zaman kütüphane kültürüne darbe vursada kütüphaneler ve internet birbirinin zenginliğine katkıda bulunmaya devam edecektir. Bu açıdan kütüphaneler hep var olacaktır.

Bize göre internetin, insanlığın tarih boyunca bilgisini biriktirdiği kütüphane odalarından en önemli farkı; erişim imkanı olan yediden yetmişe herkesin kendi kişisel bilgi ve deneyimlerinini dijital sayfalara yazabilmesi ve bu bilgiyi tüm insanlığın hizmetine sunabilmesi. Oysa kütüphane raflarına biz sıradan ve akademik olmayan insanların bilgi koyabilmesi çok zor ve meşekkat gerektiren herkesin kolay kolay kalkışamacağı bir iş.

Ancak bu ortamda, intternetteki bilginin gelişi güzel ve doğruluğu süzgeçten geçirilmeden, herkesce kullanıma sunulmasının yarattığı karmaşa her durumda illaki göz ardı edilmemesi gereken bir husus. Elbette kuşkusuz bu durum burada sizin hizmetinize sunulan bilgiler içinde geçerli olmalıdır. İşte burada sizin internet okur yazarlığınız devreye giriyor.

Her insan günlük basit yaşantısında bile hayatı boyunca binlerce bilgi ve tecrübeyi farkında olmadan üretir. Dahası günlük faaliyetlerinde kullanmak üzere birçok bilgi parçacığını bir araya getirip bütün bir bilgi elde etmek için fazladan gayret sarfeder. İşte her insanın farkında olmadan ürettiği bu eşsiz bilgi ve tecrübeler bir süre sonra o insan tarafından ihtiyaç duyulmadığında ya unutulur yada o insanla birlikte yok olur gider. Bunun sebebi toplum üyelerince bireysel olarak üretilen bilgilerin toplumsal hafızaya geçişinin çok zor olmasıdır.

Bir insanın kendine özgü ve sırf kendi ihtiyaçlarından dolayı ürettiği bilginin, başkaları tarafından da ihtiyaç duyulmadığı anlamına da gelmeyecektir. Bu durumda başkalarıda aynı bilgiyi üretmek için zaman ve emek harcamak durumunda kalacaktır. İşte burada bizler özel bir gayret sarfetmeden tamamen günlük ihtiyaçlarımız ve merakımızdan doğan nedenlerle parçalı ve zor yollarla ulaştığımız hertürlü bilgi ve tecrübe yok olmasın, unutulmasın ve başka insanlarda yararlansın, diğer insanlar ihtiyaç duyduklarında kolayca ulaşabilsinler diye bu blogu kurduk.

Kısaca biz burada size ve internetin dijital sayfalarına, kendi kişisel deneyimlerimizden elde ettiğimiz bilgileri ve ayrıca ihtayıcımız olan bilgi bütününü elde ederken parca parça karşılaştığımız ve kendi deneyim ve akıl süzgecimizle bir bütün haline getirdiğimiz bilgiyi, dahası nadir olarak bulanan bazı bilgileri daha yaygın hale getirilmesi amacıyla herkesçe kolay ulaşılabilir düzeye getirerek sizlerin kullanımına sunmayı amaçlıyoruz.

Kısaca, bu sitede,   bilgi ve deneyim olarak sunulabileceklerle ilgili sınır ve ölçü koymuyoruz. Her konuda her şeyle ilgili yayın ve içerik oluşturabiliriz. Sitemizin kapsama alanı kısaca böyledir .
Şayet sizinde bizim gibi paylaşmak istediğiniz bilgi ve tecrübeleriniz varsa hemen iletişime geçebilirsiniz.Saygılarımızla