NADİR BAĞLANTI ve SİTELER

Canlı Hava Durumu Takibi  Türkiye ve Dünya (Rüzgar Hızı, Yağış, Nem, Dalga, Bulut)

Dünya geneli hava durumlarınını anlık canlı olarak gösteren bir site. İsterseniz ülke veya il boyutlarına kadan zum yaparak o coğrafyadaki tum hava olaylarını rüzgar yağmur, bulut, rüzgar hızı,hava basıncı, nem gibi daha birçok olayı  canlı olarak izleyebiliyorsunuz. Dilerseniz cep telefonları için uygulama seçeneğide var. Bu siteden yararlanarak kendi hava  durumu tahmininizi bile yapabilirsiniz.Siteye Ulaşmak için tıklayın. https://www.ventusky.com


Türkiyenin Gen Haritası
Bu bağlantıda bulunan çalışma, Türkiyenin genetik yapısı ve çeşitliliğinin ana hatlarını verirken ülkemizde bulunan  genetik özelliklerin Dünya geneline kıyasla karşılaştırmaya olanak sağlaması açısından oldukça faydalı bir içerik sunuyor. Tabi karşılaştırma ve kıyaslamanın yoğun biçimde haritalar ve görsellerle desteklenmesi de konuyu oldukça anlaşılır kılıyor. Ülkemizde görülen genetik özellikerin dünyaya kıyasla yayılımı ve dünya üzerindeki genetik yapının tarihi evrimsel süreç ve göç yolları içinde yayılımı ve dağılımını ile görülme sıklığını da içeren kolay kolay karşılaşılmayacak türkçe yazılardan bir tanesi. Ayrıca bu çalışmada belirtildiği gibi, ırk ve ırkçılığın anlamsızlığına ilham verebilecek felsefi görüşlere kanıt yaratması için ayrı bir değeri bulduğunu da belirtmek istiyorum. Yazının içerik açısından verdiği bilgilerin bilimsel kaynakları yazı aralarında belirtilmeyip sonunda belirtilmiş olsa bile bilimsel temeli olan bir bilgi kaynağı olması açısından oldukça önemli.  kaotikruh.com sitesinin farklı konularda bunun gibi değerli birçok yazı içeriyor olması da ayrı bir olay. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Türkiyenin Gen Haritası yazısına erişmek dış bağlantıya tıklayın : http://www.kaotikruh.com
Milyonlarca Yıl Önce Dünya Neye Benziyordu ( Kıta Hareketleri )
Bu sitede günümüzden başlayıp 750 milyon yıl öncesine kadar geçen zamanda kıtaların oluşum ve hareketini küresel düzeyde dikkatlice inceleyebilirsiniz. Çünkü benzer kıta hareketleri animasyonlarında zaman akışına göre düzenlenirken buradaki animasyonda yılları kendimiz seçiyor ve fare ile google earth da olduğu gibi dünyayı küresel olarak inceleyebiliyoruz. Tabi google eart gibi ayrıntılar yok ancak zamanın kendimizin seçiminde olması bu siteyi diğer sitelerde bulunan kıta hareketleri animasyonları ve haritalarından farklı kılıyor. 
    Ayrıca ekranın sağ tarafındaki menuden belli başlı jeolojik zamanlar ile  biyolojik olaylardan bazılarının gerçekleştiği dönemlere de doğrudan gidiyor ve bu sıradaki dünyanın coğrafi durumunu inceleyebiliyorsunuz. 
Eski Dünya Atlasına ( Jeolojik Zamanlar Haritası) buradan ulaşabilirsiniz: http://dinosaurpictures.org
Geçmiş yılların günlük hava durumu kayıtlarını bulabileceğiniz bir internet sitesi. Aşağıda bağlantısını verdiğim siteye ait geçmiş hava durumu verileri  2008 yılının 24 Temmuzundan  başlamaktadır. Bu tarihten günümüze kesintisiz olarak ülkemiz genelindeki şehirlere ait kayıtlara erişebilirsiniz. Konuyla ilgili kayıtları tutan farklı birçok site bulunmasına rağmen  freemeteo.com sitesinin özelliği, geçmiş hava kayıtlarını sadece sıcaklık değerleri olarak barındıran diğer sitelerden farklı olarak o güne ait sıcaklık derecesinden başka yağmur, bulut, rüzgar ve güneş durumu gibi birçok farklı parametreyi barındırıyor olması. Ayrıca sitenin  Türkçe olmasınıda özellikle belirtmek istiyorum.

Geçmişe dönük hava durumu kayıtlarına erişmek dış bağlantıya tıklayın: tr.freemeteo.com
Korona Virus Haritası  Gerçek Zamanlı ve Canlı  Corona virüsü belirtileri klasik gribal enfeksiyonlarla benzerlik taşırken virüsle ilgili tüm detaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam ediyor. Öte yandan covid-19 haritası ile resmi makamlardan güncel bilgiler geldikçe yenilenip vaka sayıları kullanıcılara aktarılıyor. Haritada corona virüsünün hem dünya genelindeki hemde ülke bazlı yerel düzeyde gerçek zamanlı ve anlık olarak yayılımı ile alakalı birçok veriye kolaylıkla ulaşılabiliyor. Haritada başlıca vaka sayısı, iyileşen kişi sayısı, tedavi gören kişi sayısı, hayatını kaybeden kişi sayısı gibi verilere tek tıkla ulaşabiliyrsunuz.


Corona Virus Haritası: gisanddata.maps.arcgis.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme